Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Europejski Dzień Walki z Otyłością

zdrowie, serce, lekarz

Europejski Dzień Walki z Otyłością, obchodzony 22 maja, jest okazją do zwrócenia uwagi na rosnący problem otyłości oraz do promowania zdrowego stylu życia. Otyłość jest globalnym wyzwaniem zdrowotnym, które dotyka coraz większą liczbę osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Otyłość w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w Polsce w 2013 roku liczba osób powyżej 65. roku życia cierpiących na otyłość wynosiła 5,7 miliona. Prognozy wskazują, że do 2050 roku liczba osób otyłych powyżej 80. roku życia ulegnie podwojeniu. Te statystyki pokazują, że problem otyłości w Polsce staje się coraz poważniejszy i wymaga natychmiastowej interwencji.

Standardy Prawidłowej Masy Ciała

Australijski rząd stanu Queensland proponuje, aby za prawidłową masę ciała u osób starszych uznać BMI w przedziale od 24 do 30 kg/m2. Jest to nieco szerszy zakres niż standardowy przedział BMI dla dorosłych 18,5-24,9 kg/m2, co uwzględnia specyficzne potrzeby zdrowotne starszych osób.

Globalna Skala Problemu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarcza przerażających statystyk dotyczących otyłości na świecie. W 2022 roku jedna na osiem osób na świecie cierpiała na otyłość. Od 1990 roku liczba otyłych dorosłych wzrosła ponad dwukrotnie, a wśród nastolatków otyłość wzrosła czterokrotnie. W 2022 roku 2,5 miliarda dorosłych miało nadwagę, z czego 890 milionów cierpiało na otyłość. W tym samym roku 43% dorosłych w wieku 18 lat i starszych miało nadwagę, a 16% – otyłość. Ponadto, 37 milionów dzieci poniżej 5 roku życia miało nadwagę, a ponad 390 milionów dzieci i młodzieży w wieku 5–19 lat miało nadwagę, w tym 160 milionów cierpiało na otyłość.

Wyzwania Zdrowotne i Społeczne

Otyłość niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów oraz zaburzeń psychicznych. Wzrost liczby osób otyłych prowadzi również do zwiększonych kosztów opieki zdrowotnej i obciążenia systemów zdrowotnych.

Kategoria