Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak poradzić sobie ze śmiercią małżonka.

Zapalona świeczka.

Kiedy umiera twój małżonek, twój świat się zmienia. Jesteś w żałobie - odczuwasz smutek i żal po stracie. Możesz czuć się odrętwiały, zszokowany i przerażony. Możesz czuć się winny za to, że jesteś tym, który wciąż żyje. W pewnym momencie możesz nawet czuć złość na współmałżonka za to, że Cię opuścił. Wszystkie te uczucia są normalne. Nie ma żadnych zasad dotyczących tego, jak powinieneś się czuć. Nie ma dobrego lub złego sposobu na przeżywanie żałoby.

 

Podczas żałoby możesz odczuwać zarówno ból fizyczny, jak i emocjonalny. Osoby pogrążone w żałobie często łatwo płaczą i mogą odczuwać następujące dolegliwości

  • Problemy ze snem
  • Małe zainteresowanie jedzeniem
  • Problemy z koncentracją
  • Trudności z podejmowaniem decyzji

Oprócz radzenia sobie z poczuciem straty, konieczne może być również ułożenie sobie życia na nowo. To może być ciężka praca. Niektórzy ludzie czują się lepiej szybciej niż się tego spodziewają. Innym może to zająć więcej czasu.

W miarę upływu czasu możesz nadal tęsknić za współmałżonkiem. Jednak u większości osób intensywny ból będzie słabnąć. Będą dobre i złe dni. Będziesz wiedzieć, że czujesz się lepiej, gdy będzie więcej dobrych dni niż złych. Możesz czuć się winny, śmiejąc się z żartu lub ciesząc się wizytą u przyjaciela. Ważne jest, aby zrozumieć, że może to być powszechne uczucie.

Znalezienie systemu wsparcia

 

Istnieje wiele sposobów na przeżywanie żałoby i nauczenie się akceptowania straty. Staraj się nie ignorować swojego smutku. Wsparcie może być niezbędne, dopóki nie będziesz w stanie samodzielnie poradzić sobie z żałobą. Szczególnie ważne jest, aby uzyskać pomoc w radzeniu sobie ze stratą, jeśli czujesz się nią przytłoczony lub bardzo przygnębiony.

 

Rodzina i współczujący przyjaciele mogą być świetnym wsparciem. Oni również są w żałobie, a niektórzy ludzie uważają, że dzielenie się wspomnieniami jest jednym ze sposobów, aby pomóc sobie nawzajem. Zachęcamy do dzielenia się historiami o osobie, która odeszła. Czasami ludzie wahają się przed wspominaniem o stracie lub wymienianiem imienia zmarłej osoby, ponieważ obawiają się, że może to być bolesne. Jednak w wielu przypadkach może pomóc bezpośrednia rozmowa o ich stracie. Wszyscy radzicie sobie ze śmiercią kogoś, na kim wam zależało.

 

Dbanie o siebie podczas żałoby

Na początku może się okazać, że dbanie o szczegóły i bycie zajętym pomaga. Przez jakiś czas rodzina i przyjaciele mogą ci pomagać. Nadejdzie jednak czas, kiedy będziesz musiał stawić czoła zmianom w swoim życiu.

 

Oto kilka pomysłów, o których warto pamiętać:

 

  • Dbaj o siebie. Żałoba może być trudna dla zdrowia. Regularnie ćwicz, zdrowo się odżywiaj i wysypiaj. Złe nawyki, takie jak picie zbyt dużej ilości alkoholu lub palenie papierosów, mogą zagrażać zdrowiu.
  • Staraj się dobrze odżywiać. Niektóre owdowiałe osoby tracą zainteresowanie gotowaniem i jedzeniem. Pomocne może być zjedzenie lunchu z przyjaciółmi. Czasami samotne jedzenie w domu wydaje się zbyt ciche. Włączenie radia lub telewizora podczas posiłku może pomóc. Aby uzyskać informacje na temat odżywiania i gotowania dla jednej osoby, poszukaj pomocnych książek w lokalnej bibliotece, księgarni lub w Internecie.
  • Rozmawiaj z troskliwymi przyjaciółmi. Poinformuj rodzinę i przyjaciół, kiedy chcesz porozmawiać o swoim współmałżonku. Oni również mogą być pogrążeni w żałobie i chętnie podzielą się wspomnieniami. Jeśli to możliwe, przyjmij ich ofertę pomocy i towarzystwa.
  • Odwiedź członków swojej wspólnoty religijnej. Wiele osób pogrążonych w żałobie znajduje pocieszenie w wierze. Modlitwa, rozmowa z innymi osobami wierzącymi, czytanie tekstów religijnych lub duchowych lub słuchanie podnoszącej na duchu muzyki również może przynieść pocieszenie.
  • Jeśli minęło trochę czasu, zaplanuj badania lekarskie i poinformuj swojego lekarza o wszelkich istniejących wcześniej schorzeniach i wszelkich nowych kwestiach zdrowotnych, które mogą być niepokojące. Poinformuj swojego lekarza, jeśli masz trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub przygotowywanie posiłków.