Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Kłopotliwa choroba skóry - łupież

Tył głowy kobiety z długimi włosami.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba, który naturalnie występuje na skórze naszej głowy. Jednak w wyjątkowej sytuacji może nastąpić jego zbyt duże namnażanie. Co temu sprzyja? Z pewnością zaburzenia Ph głowy skóry. I jej podrażnienia. Na skórę głowy źle wpływają również zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta, stres, zaburzenia immunologiczne.

Łupież może być także wywołany:

  • niewłaściwą pielęgnacją skóry głowy
  • nadużywaniem kosmetyków
  • przegrzewaniem głowy
  • zbyt rzadkim myciem włosów
  • stosowanie zbyt wielu środków pielęgnacji
  • niedokładnym spłukiwaniem włosów

 

Jak uchronić się przed łupieżem?

  1. Myj regularnie włosy.
  2. Szczotkuj.
  3. Unikaj stresu.
  4. Rzadko używaj suszarki.
  5. Ogranicz kosmetyki do stylizacji.
  6. Masuj skórę głowy.
  7. Stosuj dietę bogatą w witaminy z grupy B., ale także cynk.

 

Wyróżnić można kilka rodzajów łupieżu:

  1. Łupież suchy. Gdy mamy do czynienia z tym rodzajem łupieżu widoczne są bardzo małe, białe łuski, a łupież wygląda jakby posypano czymś włosy. W tym przypadku skóra głowy jest przesuszona, a naskórek intensywnie się złuszcza.
  2. Łupież tłusty. Uporczywie swędzi. Wywołuje stany zapalne. Charakteryzuje się nadmiernym łojotokiem, a w jego wyniku powstają żółte strupy.

 

 Jak leczyć łupież?

W przypadku łupieżu najskuteczniejsze jest leczenie miejscowe. Najpopularniejszymi sposobami leczenia jest stosowanie preparatów grzybobójczych - przede wszystkim szamponów czy emulsji, które używa się przez określony czas.

Niekiedy stosuje się preparaty przeciwłojokotowe. To również głównie szampony, które mają ograniczyć ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe.

Wykorzystuje się preparaty wspomagające złuszczanie - głównie oparte o siarkę i kwas salicylowy, które pomagają pozbyć się nadmiaru złuszczonego naskórka.

 

 

Kategoria