Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Legionella

Legionella.

W ostatnich dniach bombardują nas informacje o niebezpiecznej, nieznanej nam bakterii. Czy powinniśmy się jej obawiać? Jak rozpoznać chorobę nią wywołaną? I jak można się nią zarazić?

 

Po pierwsze - bakteria Legionella  nie jest nowa. Odkryto ją  w 1976 roku, kiedy uczestnicy spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego  zachorowali na dziwne  zapalenie płuc.

 

Po drugie – bakterie te znajdziemy w  naszym najbliższym otoczeniu, m.in. w używanej w domu ciepłej i zimnej wodzie.

 

Sposoby zakażenia

Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie wody inhalowanej do dróg oddechowych. Chorobą nie można zarazić się od drugiego człowieka.

 

Objawy Legionelli

 

Wersja pierwsza zwaną gorączką Pontiaca

W objawach przypomina zwykłą grypę charakteryzującą się bólami głowy, gorączką, bólami mięśni czy dreszczami. Czasami towarzyszą jej mdłości czy biegunka. Choroba mija sama po 2-5 dniach.

 

Wersja druga zwana legionellozą

Pojawia się nagle i cechuje się bólem mięśni, złym samopoczuciem ogólnym i bardzo wysoką gorączką (39-40°C.) Towarzyszą jej biegunka, kaszel, trudności w oddychaniu czy bóle w klatce piersiowej.

 

Zakażenie bakterią najczęściej wywołuje chorobę płuc. Jeżeli do niej nie dochodzi zakażone zostają zazwyczaj inne narządy, np. mięsień sercowy, co jest dużo groźniejsze dla organizmu i nierzadko powoduje śmierć chorego.

 

Najczęściej na legionellowe zapalenie płuc chorują  osoby starsze, z osłabionym układem immunologicznym czy przewlekle chore, dlatego musimy być szczególnie czujni.

 

Kategoria