Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Lunatykowanie

lunatykujący mężczyzna.

Kiedyś lunatyków oglądaliśmy tylko w filmach. W Polsce bardzo mało mówiło się o lunatykowaniu,  a nawet jeżeli omawiało się problem to przede wszystkim w kontekście dzieci a nie dorosłych.

Dziś mówi się wprost - lunatykowanie jest problemem, który dotyka ludzi niezależnie od wieku.

Budzące uśmiech lunatykowanie często bywa lekceważone. Trzeba zwrócić uwagę,  że może być ono bardzo często niezauważane przez innych, a nawet najbliższe otoczenie. Tym bardziej, że wiele osób lunatykuje wyłącznie w domu -  czasem siadają na swoim łóżku, przechodzą z pokoju do pokoju czy idą na taras. Jednak znane są przypadki lunatyków, którzy wychodzą z domu, uruchamiają pojazdy mechaniczne i otwierają okna. Robią bardzo wiele rzeczy, które stanowią niebezpieczeństwo dla nich, ale także i dla otoczenia. Znamienne jest to, że lunatyk nie pamięta nic po przebudzeniu.

Podkreślić należy, że lunatykowanie to nie tylko fizyczne przemieszczanie się. Zgodnie z badaniami ludzki mózg podczas jednej z 5 faz snu - fazy snu najgłębszego, lunatykuje.

 

Przyczyny lunatykowania

Lunatykowanie najczęściej jest zjawiskiem dziedzicznym.

Okresowe lunatykowanie może być związane z:

  • brakiem snu
  • silnym zmęczeniem
  • chorobami, a szczególnie gorączką
  • przyjmowaniem niektórych leków
  • stresem
  • nieregularnymi porami chodzenia spać

 

Metody leczenia

Nadal nie ma określonych metod leczenia i leków, które temu przeciwdziałają skutecznie. Większe znaczenie przepisuje się na nawykom, które da się wypracować, by lunatykowanie zminimalizować lub wykluczyć.

 

Kategoria