Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Migreny u osób starszych

Seniorka trzymająca się za głowę

Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby przewlekłej wzrasta wraz z wiekiem. Zaawansowany wiek jest jednym z pięciu głównych czynników ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2, otyłości i zapalenia stawów.

Migrena jest jednak wyjątkiem: U wielu osób (na szczęście) z wiekem migrena ustępuje.

 

Migreny i ich przyczyny


Migreny występują z powodu nieprawidłowości wpływających na układ nerwowy w warstwie korowej mózgu, przez co mózgi osób cierpiących na migrenę są bardziej podatne na stymulację niż inne. Nieprawidłowości w produkcji substancji chemicznych powodują puchnięcie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje silnym bólem głowy. 

Wiele czynników może stymulować wystąpienie migrenowego bólu głowy: stres, brak odpoczynku, ekspozycja na określone zapachy lub opary, światło słoneczne, szczególnie gorące lub zimne warunki pogodowe oraz niektóre pokarmy i napoje, takie jak produkty marynowane, ser i wino. Pacjenci powinni unikać tych, które uważają za problematyczne. 

Ponadto, jeśli pacjenci nie otrzymają na czas leczenia swojego stanu, mózg dostosuje się do bólu, zwiększając nasilenie i częstotliwość migren, ostatecznie powodując oporność na leki przeciwbólowe.

Objawy migreny


Najczęstsze objawy migrenowego bólu głowy to: 

 • Głównym objawem jest silny pulsujący ból głowy, który pulsuje w czasie wraz ze skurczem naczyń krwionośnych. 
 • Migreny zwykle dotykają tylko jednej strony głowy, choć mogą występować po obu stronach. 
 • Ból ma tendencję do nasilania się podczas wykonywania określonych czynności, w tym chodzenia, wchodzenia po schodach, pochylania się lub schylania. 
 • Osoby cierpiące na migrenę mogą odczuwać ból, który jest częściowo łagodzony przez odpoczynek w chłodnym, ciemnym miejscu. 
 • Migrena, jeśli nie zostanie prawidłowo zdiagnozowana i leczona, będzie się nasilać w ciągu 4-72 godzin. 
 • Osoby cierpiące na migrenę mogą odczuwać nudności lub wymioty wraz z bolesnym bólem głowy. 
 • Mogą również wystąpić problemy z widzeniem, w tym zniekształcenie, pojawienie się pływaków, migotanie i nadmierna jasność. 
 • U pacjentów może wystąpić ból głowy, który jest łatwo stymulowany przez ekspozycję na niektóre zapachy, takie jak farba lub perfumy.

Znaki ostrzegawcze, które wymagają pilnej pomocy medycznej

 

 • Ból głowy, który pojawia się nagle i silnie u pacjentów bez wcześniejszej historii choroby. 
 • Migreny, które zaczynają się dopiero po osiągnięciu przez pacjenta wieku 50 lat. 
 • Migrena, która nasila się i nie ustępuje
 • Gorączka, zawroty głowy i wymioty. 
 • Objawy, które nie ustępują pomimo przyjmowania leków przeciwbólowych. 
 • Wyczerpanie, poważne osłabienie nóg i ramion, opadające usta, trudności z mówieniem i zaburzenia widzenia. 
 • Ból głowy występujący u pacjentów w podeszłym wieku z wrodzonymi schorzeniami, w tym rakiem, cukrzycą, niepełnosprawnością fizyczną lub wysokim ciśnieniem krwi. 
 • Pacjenci w podeszłym wieku powinni pilnie zwrócić się o pomoc medyczną w przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, ponieważ mogą one oznaczać szereg schorzeń, które są poważniejsze niż migrena, w tym zapalenie opon mózgowych, udar mózgu lub guz mózgu. Wszystkie te stany wymagają pilnej diagnozy, która obejmuje szereg dodatkowych technik przesiewowych, takich jak badanie krwi, ocena płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Diagnozowanie migreny


Diagnoza przez lekarza rozpoczyna się od badania całego ciała i zapytania o historię bólu głowy pacjenta. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w połączeniu z problemami ze wzrokiem i rodzinną historią migren lub przewlekłych bólów głowy, lekarz może wysłać pacjenta na badanie rezonansem magnetycznym. Umożliwia to wykrycie problemów związanych z naczyniami krwionośnymi mózgu, co jest szczególnie istotne w przypadkach, gdy pacjent doświadcza pierwszej migreny po 50 roku życia. Ponieważ jest to rzadkie zjawisko, dodatkowe badania przesiewowe są niezbędne do postawienia dokładnej diagnozy.

 

Zapobieganie migrenom geriatrycznym

 

 • Dbaj o swoje zdrowie i stosuj zdrową, zbilansowaną dietę o wysokiej zawartości błonnika. 
 • Ćwicz regularnie, ale z niską intensywnością lub zgodnie z zaleceniami lekarza. 
 • Skonsultuj się z lekarzem za każdym razem, gdy doświadczasz nieprawidłowości lub gdy cierpisz na silny, ostry ból głowy. 

Migreny u pacjentów geriatrycznych nie są tak powszechne jak u osób młodszych, ale mogą stanowić poważne zmartwienie dla osób starszych z powodu powikłań wynikających z ich leczenia. Takie kwestie są często wynikiem innych podstawowych schorzeń zdrowotnych, więc jeśli pacjent geriatryczny doświadcza silnego bólu głowy lub migreny, który wpływa na jego codzienne życie, zaleca się, aby zwrócił się o pomoc lekarską w celu właściwej diagnozy i leczenia. W żadnym wypadku pacjenci ci nie powinni samodzielnie wybierać leków dostępnych bez recepty, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Kategoria