Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Niebezpieczne déjà vu?

Narysowana głowa ludzka. W miejscu mózgu napis deja vu

Miewasz déjà vu? Ten moment to powód do radości czy strachu w Twoim życiu? Mnie nieustannie ten stan mojego umysłu przeraża.

Déjà vu uznawane jest za jeden z najbardziej tajemniczych, zaskakujących stanów, dotyczących niemal każdego człowieka. Nie ma jednoznacznych badań w tym zakresie, a naukowe interpretacje  raczej gmatwają sprawę niż przynoszą jednoznaczne rozwiązania.

Zazwyczaj déjà vu wzbudza nasz niepokój, bo identyfikujemy je z naszym życiem w przeszłości, tej realnej lub wyobrażonej.

Łapiemy się na myśli… o przecież już to kiedyś przeżyłem/ przeżyłam. Wiem, co będzie dalej…

 

Jak najlepiej zwalczyć niepokój także w tym zakresie?

Oswoić, czyli poznać.

 

Co to za zjawisko?

Déjà vu to sformułowanie pochodzące z języka francuskiego i oznaczające „już widziane”. Doświadczając tego momentu wyobrażamy sobie, że to się już kiedyś zdarzyło. Wyobraźnia jedno, a rozum drugie. Wiemy przecież, że dane wydarzenie nie mogło realnie mieć miejsca. Déjà vu to zjawisko, nad którego istotą rozmyślali Arystoteles, Platon czy Freud. Najbardziej popularna teoria genezy powstania związana jest z reinkarnacją. Odnosi się ona do tego, że nasza wieczna dusza powraca do naszego poprzedniego wcielenia stąd przekonanie, że dane wydarzenie czy zjawisko było naszym udziałem. Innymi teoriami tłumaczącymi zjawisko są: choroby psychiczne, zdolności nadprzyrodzone czy telepatia.

Badacze łączą także déjà vu z mechanizmem pamięci utajonej. Informacja o danej sytuacji istnieje w naszym mózgu tylko po prostu na poziomie świadomym nie wiemy o jej istnieniu.

 

Jak możemy doświadczać zjawiska?

  • za pomocą wzroku
  • za pomocą słuchu
  • w konkretnej sytuacji

 

Ile trwa zjawisko?

Jest ono niezwykle krótkotrwałe. Trwa od kilku do kilkunastu sekund. Nie da się go przewidzieć, zaplanować i ten element zaskoczenia wywołuje w nas największy niepokój.

 

Déjà vu  jako objaw choroby

Według badaczy zjawisko występuje częściej u osób chorujących na:

  • padaczkę płatu skroniowego
  • schorzenia neurologiczne
  • bóle migrenowe

 

Czy déjà vu jest niebezpieczne?

Jeżeli déjà vu pojawia się u Ciebie rzadko, nie masz powodów do obaw.

Jeżeli powtarza się regularnie, warto skonsultować się z neurologiem.

 

 

Kategoria