Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Pa włosku, czyli dlaczego włosy wypadają?

Szczotka do włosów, a na niej kosmyk czarnych włosów.

Średnio każdego dnia człowiek naturalnie traci od 50 do 100 włosów. Utrata znacznej liczby włosów, w krótkim czasie, powinna być powodem do niepokoju. Nadmierna utrata włosów dotyka obu płci i wbrew pozorom wiek ma na to niewielki wpływ.

 

Przyczyny wypadania włosów

 

Zbyt dużo zabiegów pielęgnacyjnych

Wydaje się, że włosom nie można zaszkodzić robiąc kolejną maseczkę lub wcierkę. Nic bardziej mylnego. Zbyt agresywna pielęgnacja może skutkować poważnymi konsekwencjami. Włosom nie służy prostowanie, częste spinanie w kitkę, a także nadmierne czesanie. Kondycję włosów osłabiają farbowanie czy używanie niewłaściwych szamponów. Stosowanie nieodpowiednich środków sprawia, że struktura włosa może być już na trwałe uszkodzona. Jedno jest pewne – mniej a lepiej dobranej pielęgnacji przysłuży się Twoim włosom.

 

Problemy z hormonami

Zmiany hormonalne w naszym organizmie istotnie wpływają na jego homeostazę. W konsekwencji zaburzają jego normalne funkcjonowanie. Nic też dziwnego, że cierpią na tym również nasze włosy. Jeżeli brakuje nam składników mineralnych, w przypadku włosów, przede wszystkim żelaza, wpływa to na wzrost włosa i jego wypadanie. Często zimą nasze włosy są w złej kondycji, ale wiosną na nowo odżywają. To również kwestie hormonalne. Z hormonalną utratą włosów wiążą się również choroby tarczycy, jajników czy menopauza.

 

Choroby skóry głowy

Skóra głowy - która ma bezpośredni kontakt z włosami - i jej forma zasadniczo wpływa na stan naszego owłosienia. Łupież czy łojotok sprawiają, że kondycja włosów jest znacznie gorsza niż w przypadku skóry zdrowej. Włosy osłabiają się także przy atopowym zapaleniu skóry czy grzybicy. W konsekwencji łamią się i wypadają. W tym przypadku nie poradzimy sobie sami. Żeby uniknąć uszkodzenia mieszka włosowego należy podjąć stosowane leczenie. Porad szukajcie u dermatologa lub trychologa.

 

Geny

Niestety u niektórych osób za wypadanie włosów, a nawet łysienie odpowiadają geny. W tym przypadku  nie ma złotej recepty jak przeciwdziałać wypadaniu.

 

Niedobory witamin, minerałów oraz substancji odżywczych

Za wypadanie włosów odpowiada nasza dieta i suplementacja witamin i minerałów. Szczególnie dotkliwie na stanie włosów odbija się brak białka.

 

Przewlekły stres

Nie jest żadnym odkryciem, że nadmierny stres negatywnie wpływa na cały organizm. Niestety stres nie oszczędza też włosów i powoduje ich wypadanie.

 

Palenie papierosów

Stanu włosów nie poprawia również palenie tytoniu. Wybieraj włosy albo kolejny papierosek.

 

Leki

Efektem ubocznym brania niektórych leków, np. przeciwkrzepliwych czy z grupy retinoidów jest właśnie wypadanie włosów. W przypadku przyjmowanie chemioterapii niestety nasze włosy wypadają w bardzo dużych ilościach i nie ma możliwości zahamowanie tego procesu.

 

Stosuj rady i ciesz się bujną czupryną.

Kategoria