Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Seniorze! Rzuć palenie!

Senior przełamujący papierosa.

Nie ma znaczenia, ile masz lat i jak długo palisz - rzucenie palenia w dowolnym momencie poprawia stan zdrowia. Rzucając palenie, prawdopodobnie dodasz sobie lat, będziesz łatwiej oddychać, będziesz mieć więcej energii i zaoszczędzisz pieniądze. Ponadto  dotyczyć Ciebie będą następujące plusy:

 • Niższe ryzyko zachorowania na raka, zawał serca, udar mózgu i choroby płuc
 • Lepsze krążenie krwi
 • Lepszy zmysł smaku i węchu
 • Dasz  przykład swoim dzieciom i wnukom.

Palenie skraca życie

 

Choroby płuc. Palenie uszkadza płuca i drogi oddechowe, czasami powodując przewlekłe zapalenie oskrzeli. Może również powodować rozedmę płuc, która niszczy płuca, utrudniając oddychanie.

Choroby serca. Palenie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Rak. Palenie może prowadzić do raka płuc, jamy ustnej, krtani, przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, nerek, pęcherza moczowego i szyjki macicy.

Problemy z układem oddechowym. Osoby palące są bardziej niż osoby niepalące narażone na grypę, zapalenie płuc lub inne infekcje, które mogą utrudniać oddychanie.

Osteoporoza. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy (słabych kości).

Choroby oczu. Palenie zwiększa ryzyko chorób oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku i ślepoty, w tym zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

Cukrzyca. Palacze są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2 niż osoby niepalące, a palenie utrudnia kontrolowanie cukrzycy, gdy już ją masz. Cukrzyca jest poważną chorobą, która może prowadzić do ślepoty, chorób serca, chorób nerwów, niewydolności nerek i amputacji.

Palenie może również powodować łatwe męczenie się mięśni, utrudniać gojenie się ran, zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz sprawiać, że skóra staje się matowa i pomarszczona.

Nikotyna jest narkotykiem

Nikotyna jest narkotykiem zawartym w tytoniu, który sprawia, że papierosy są tak uzależniające. Chociaż niektóre osoby rzucające palenie nie odczuwają żadnych objawów odstawienia, wiele osób nadal ma silny apetyt na papierosy. Mogą również czuć się zrzędliwi, głodni lub zmęczeni. Niektóre osoby cierpią na bóle głowy, depresję, problemy ze snem lub koncentracją. Objawy te z czasem ustępują.

Pomoc w rzucaniu palenia

Wiele osób twierdzi, że pierwszym krokiem do skutecznego rzucenia palenia jest podjęcie zdecydowanej decyzji o zerwaniu z nałogiem i wyznaczenie konkretnej daty zaprzestania palenia. Należy opracować plan radzenia sobie z sytuacjami, które wywołują chęć zapalenia i radzenia sobie z napadami głodu nikotynowego. Być może będziesz musiał wypróbować wiele podejść, aby znaleźć najlepsze dla siebie. Możesz na przykład

 • Porozmawiać z lekarzem.
 • Przeczytać informacje dotyczące samopomocy.
 • Uczęszczać na poradnictwo indywidualne lub grupowe.
 • Poproś znajomego o pomoc.
 • Zastanów się, co możesz zrobić z pieniędzmi, które wydajesz na papierosy i stwórz system nagród.
 • Wybierz się na spacer lub spróbuj nowej aktywności fizycznej, którą lubisz.
 • Przyjmuj leki łagodzące objawy odstawienia nikotyny.

Niektóre osoby obawiają się, że po rzuceniu palenia przybiorą na wadze. Jeśli to cię martwi, zaplanuj ćwiczenia i aktywność fizyczną podczas rzucania palenia - może to odwrócić twoją uwagę od głodu i jest ważne dla zdrowego starzenia się.

Kategoria