Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Zaczarowana medytacja

Seniorki podczas medytacji.

Wokół medytacji urosło bardzo wiele mitów:

  • że medytują tylko dziwacy albo mnisi
  • że w codziennym życiu nikt normalny nie medytuję itp.

Jednak z mojej obserwacji wynika, że medytacja jest coraz bardziej popularna, ale także coraz więcej osób,  w różnym wieku,  dostrzega jej niezaprzeczalne walory.

 

Czym jest medytacja?

Medytacja to rodzaj treningu świadomości, ćwiczenia umysłu, które pozwalają na wprowadzenie się w inny stan świadomości i skupienia.

 

Dlaczego warto medytować?

Medytacja pozwala:

  • zwolnić tempo życia
  • skoncentrować się na działaniu
  • pobyć w grupie
  • być otwartym na zmiany i zobaczyć ich możliwość
  • na uważność, która jest niezbędna do wniknięcia w głąb siebie
  • zobaczyć głębię, w sobie i w swoim działaniu
  • odczuwać szczęście

 

Jakie są cele medytacji?

Wydaje się, że głównym celem medytacji jest i bywa odprężenia. Rola medytacji polega na tym, by ten stan takiego długotrwałego relaksu osiągnąć poprzez pozbycie się ze swoich myśli przeżyć, doznań, emocji, które nas obciążają. Dlatego medytacja uznawana jest za jeden z najlepszych sposobów autoterapii uwalniającej od negatywnych emocji.

Dzięki medytacji możemy zaakceptować stan, w którym się znajdujemy, a ta akceptacja ma uzdrawiającą moc naszego organizmu.

 

Kiedy medytować?

Najlepiej medytować rano, na czczo, o świcie, bo wówczas jesteśmy bardzo plastyczni i mamy odpowiednią energię do medytacji. Dobrym wyborem jest również medytacja wieczorna.

 

Kiedy zobaczymy efekty medytacji?

Medytacja jest wstydliwa. Ten wstyd i blokady - które się z nim wiążą – sprawiają, że tak szybko jak zaczynam medytować, tak szybko kończymy tę przygodę.

Doświadczeni w medytacji twierdzą, że w przypadku każdego rodzaju hobby czy sportu na początku drogi jest trudno. I ten początek  - w zależności od indywidualnych preferencji - może trwać różnie. Wbrew pozorom medytacja na początku nie daje nam wyciszenia, a wręcz  przeciwnie powoduje burzę emocji, rozdrażnienie. To efekt spotkania z naszymi emocjami, który z czasem ma inny wymiar.

Badania wskazują, że efekty medytacji stosowanej regularnie - co najmniej 12 minut dziennie - zobaczymy już po 2 tygodniach.

 

 

 

Kategoria