Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Właściwe przechowywanie żywności

Półka z żywnością

Teoretycznie każdy z nas wie, jak przechowywać produkty, ale praktycznie często ze zdziwieniem stwierdzamy: O to się popsuło!

Co robić, by mniej marnować i nie jeść nieświeżych, zepsutych rzeczy?

 

Pierwsza zasada

Przechowuj żywność w odpowiednim miejscu

Nie zjedliście do końca obiadu? Porcję na kolejny dzień schowaj do lodówki lub zamrażarki. Pamiętaj, by potrawę wystudzić. Nigdy nie wkładaj ciepłych rzeczy do lodówki lub zamrażarki. W ekstremalnych przypadkach może to ją uszkodzić, a na pewno obniży zdatność do spożycia produktów, które się tam znajdują. 

 

Druga zasada

Przechowuj żywność w odpowiedniej temperaturze

W tym przypadku nie tylko chodzi o oczywistość o której wiemy, że surowe jedzenie, np. mięso, ryby musimy przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Istotne jest w jakim miejscu lodówki i zamrażarki będziemy nasze produkty przechowywać. Wraz z półką czy szuflada zmienia się temperatura. Warto pilnować temperatury w lodówce i zamrażarce. Nowsze urządzenia pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury wewnątrz, np. wraz ze zmieniająca się temperaturą na zewnątrz. 

Na etykietach obok daty przydatności do spożycia znajdziemy temperaturę przechowywania produktu. Zastosowanie się do określonej temperatury pozwala na zachowania wszystkich wartości produktu, a także jest gwarancją jego świeżości.

 

Trzecia zasada

Przechowuj jedzenie przez odpowiedni czas

 

Produkt

 

Lodówka

 

Zamrażarka

Mięso

 

do dwóch tygodni

(od 0 do 2 stopni)

 

Do 3 miesięcy

Ryby i owoce morza

do 2 dni

przez 8 miesięcy

Nabiał

 

kilka dni

Nie można przechowywać

Owoce i warzywa

 

Krótko- 2-3 dni

zamrożone owoce i warzywa możesz przechowywać w zamrażalniku nawet przez cały rok.

 

 

Poza lodówką należy przechowywać:

 

Napoje, soki i wody

Napoje, soki i wody najlepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Ważne, by nie były one narażone na działanie promieni słonecznych ani nie stały przy innych źródłach ciepłą, np. grzejnikach.

Najlepsza temperatura dla tych produktów to 5º-25ºC (o ile producent nie określił jej inaczej).

 

 

 

Czekolada i wyroby czekoladowe

Czekolada i lodówka to nie jest dobry duet. W lodówce wyroby czekoladowe pokrywają się

cienką warstwą kryształków cukru, który po odparowaniu tworzy nieładny, nieapetyczny nalot na powierzchni produktu. Czekoladę najlepiej przechowywać w temperaturze pomiędzy

12º-18° C, z dala od promieni słonecznych, które powodują jej utlenianie.

 

Konserwy mięsne, rybne i warzywne

Wbrew pozorom tych produktów także nie możemy przechowywać w lodówce. Ich zalecana temperatura wynosi 25 stopni. Warto – szczególnie latem- schować je w zimne i ciemne miejsce, np. do spiżarki czy piwnicy.

 

Mleko i produkty mleczne UHT

Produkty sterylizowane metodą UHT możemy przechowywać poza lodówką. Dotyczy to zarówno mleka, jak i śmietanki czy mleka skondensowanego. Te produkty przechowujemy w warunkach pokojowych. Po otwarciu produkty UHT przechowujemy w lodówce i spożywamy w ciągu 48h.