Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Zapach niejedno ma imię

Butelki perfum.

Perfumy? Woda perfumowana? Woda toaletowa? Woda kolońska? Wielu z nas zadaje sobie te pytania. Którego produktu i kiedy używać? W który warto zainwestować i czym się tak naprawdę różnią?

 

Dla wielu osób perfum mogą nie istnieć, ale są też takie dla których jest to niezbędny element każdego dnia. Mamy entuzjastów konkretnych form i zapachów i takich, dla których nie ma to większego znaczenia.

We własnych wyborach często kierujemy się po prostu tym co nam bardziej pasuje, nie zastanawiając się nad tym, jaką etykietę znajdziemy na wierzchu. Jednak inwestując swoje pieniądze w to, by pachnieć ładnie,  warto poznać różnice pomiędzy różnymi formami zapachów.

 

Król zapachów jest jednak tylko jeden. Jest to perfum, którego zapach musi składać się ze stężenia olejów zapachowych od 25 do 43% . Zawsze łączony jest on z  wysokoprocentowym alkoholem. Perfumy są mocne, trwałe i potrafią kosztować kilka  tysięcy złotych za jedną butelkę.

 

Eau de Parfum (EDP)

 to woda perfumowana. Zgodnie z zasadami zawartość olejków zapachowych w kosmetykach oznaczonym tym skrótem wynosi od 10 do 20% czyli połowę mniej niż w przypadku perfum. Wody perfumowane mają intensywny zapach i są wyczuwane nawet do kilkunastu godzin od użycia. Wody perfumowane są bardziej wydajne, a więc wysoki ich koszt, rozkłada się nam na wiele miesięcy ich używania.

 

Eau de Toilette (EDT)

oznacza wodę toaletową, w której zawartość substancji eterycznych określa się między 5 a 15%. W jej przypadku zapach jest mniej intensywny niż w przypadku perfum  czy wody perfumowanej i utrzymuje się na skórze maksymalnie do kilku godzin. Woda toaletowa jest znacznie mniejszym wydatkiem niż perfumy.

 

Eau de Cologne (EDC),

czyli woda kolońska. To rodzaj kosmetyku o najniższej zawartości substancji zapachowych między 3 a 8%. Produkt ten stosuje się do przemywania twarzy w ciągu dnia lub po goleniu. Aromat po użyciu tej substancji wyczuwalny jest maksymalnie 2 godziny.

 

Znawcy uważają, że perfumy doskonale sprawdzają się zimą i jesienią wtedy, kiedy jest chłodniej. Zalecają ich stosowanie na bale, wieczorne wyjścia. Perfumy są wówczas dopełnieniem naszego ubrania i sprawiają, że czujemy się wyjątkowo.

 

W miesiącach letnich oraz wiosną doskonale sprawdzą się wody toaletowe. Pozwolą one nam czuć się świeżo, a ich delikatny zapach nie będzie nas przytłaczał swoją intensywnością. Ich niewielka cena sprawi, a że możemy często je zmieniać i wypróbować najlepsze dla siebie nuty zapachowe.

 

Latem powinniśmy wybierać wody toaletowe lub perfumowane. Używanie wód w sezonie podyktowane jest również tym, że ze względu na duże stężenie alkoholu miejsca, który po.pryskamy są narażone na większe oddziaływanie promieni słonecznych