Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

XXVI Dzień Judaizmu w Siedlcach

Zaproszenie na Dzień Judaizmu w Siedlcach.

17 stycznia 2023 XXVI Dzień Judaizmu odbędzie się w Siedlcach.

Gościem specjalnym wydarzenia izraelski rabin Boaz Pash.

 

Dzień Judaizmu organizowany jest w Polsce od 1998 r. Co roku obchody Dnia Judaizmu odbywają się w innym miejscu.

Spotkanie w Siedlcach rozpocznie się w miejscu, gdzie stała synagoga spalona przez Niemców w 1939 r., przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tys. siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej.

- Kojarzymy Siedlce z transportami do Treblinki, ale zapominamy, że wielu Żydów nie doczekało deportacji – albo zmarli z wycieńczenia, albo zostali zamordowani, jak grupa kilkuset osób rozstrzelanych na dawnym kirkucie - podkreśla historyk dr Witold Bobryk („Echo Katolickie” 2022/ nr 51-52).

Przypomina też, że dwa z trzech wielkich obozów zagłady Żydów, Niemcy zlokalizowali we wschodniej Polsce - w Treblince i Sobiborze, na terenach diecezji siedleckiej (Treblinka obecnie znajduje się w granicach diecezji drohiczyńskiej utworzonej w 1991 r.). Treblinka, Sobibór i Bełżec pełniły wyłącznie rolę fabryk śmierci, prowadzono w nich eksterminację ludności żydowskiej. Jak dodaje, w Siedlcach – poza planową zagładą społeczności żydowskiej przez Niemców – w 1906 r. miał miejsce trzydniowy pogrom Żydów zorganizowany przez Armię Rosyjską.

 

Dni Judaizmu pozwalają na:

  • pogłębienie naszej chrześcijańskiej tożsamości. odkrywając, jak wiele dzieli nasze wyznania, wnikamy w istotę chrześcijaństwa
  • wspólną modlitwę i jednoczącą rozmowę
  • tworzenie wspólnych publikacji

 

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku, Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz ze zbiorów prywatnych.

 

Wydarzenie rozpocznie się 17 stycznia od modlitwy w centrum Siedlec, w miejscu, gdzie stała synagoga, spalona przez Niemców w 1939 r.

Następnie na auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej odbędzie się część konferencyjna, która będzie związana z historią judaizmu na ziemi siedleckiej. Podjęta zostanie także kwestia Holokaustu na wschodnich terenach Polski okupowanych przez Niemców. Ostatnim tematem będą współcześnie realizowane projekty dotyczące kultury żydowskiej.

 

W części popołudniowej, rabin Boaz Pash z Izraela, poprowadzi wykład na temat interpretacji Starego Testamentu: „Abyśmy osiągnęli mądrość serca. Kto jest lepszy mędrzec czy prorok? Biblia, Talmud i to co my myślimy aktualnie”. Szczególne zaproszenie do wzięcia udziału w tej części jest skierowane do katechetów, przedstawicieli wspólnot i ruchów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina.

Na zakończenie, w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna celebracja słowa Bożego. Komentarz chrześcijański wygłosi abp Grzegorz Ryś, a komentarz żydowski poprowadzi: rabin Boaz Pash.

 

Szczegółowy program wydarzenia:

XXVI DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM
Siedlce, 17 stycznia 2023 r.

Hasło: Przejście Pana: Dziś wychodzicie (Wj 13,4)

  • Godz. 9:00 – Spotkanie Modlitewne
    • Słowo wstępu dr Witold Bobryk – historyk, nauczyciel IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach
    • Modlitwa psalmami
  • Godz. 10:30 – Konferencja Naukowa
    • Bp Siedlecki Kazimierz Gurda - słowo powitania
    • ks. dr Paweł Rytel-Andrianik - Dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela Chasydzi w Siedlcach i Kocku.
    • dr Edward Kopówka – Dyrektor Muzeum Treblinka Zagłada Żydów w Treblince.
    • Tomasz Oleksy-Zborowski – Kierownik Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze
      Martyrologia Żydów – współczesne formy pielęgnowania pamięci.
  • Godz. 15:00-17:00 – Interpretacja Starego Testamentu, Wykład Poprowadzi Rabin Boaz Pash

Miejsce po dawnej Wielkiej Synagodze. Przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 000 Żydów. (Siedlce, ul. Berka Joselewicza 4)

Społeczeństwo żydowskie w Siedlcach

Przedstawiciele Gminy Żydowskiej i Kościoła Rzymskokatolickiego
 

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej (Nowe Opole k. Siedlec, ul. Seminaryjna 26)

Wykłady:

Abyśmy osiągnęli mądrość serca. Kto jest lepszy mędrzec czy prorok? Biblia, Talmud i to co my myślimy aktualnie.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej (Nowe Opole k. Siedlec, ul. Seminaryjna 26)

  • Godz. 19:00, Celebracja Słowa Bożego

Katedra Siedlecka (Siedlce, ul. Bpa Ignacego Świrskiego 55)

Komentarz chrześcijański: Arcybiskup Grzegorz Ryś

Komentarz żydowski: Rabin Boaz Pash.

 

Za: https://siedlce.pl/aktualnosci/2022/aktualnosci-12-2022/diecezja-siedlecka-gospodarzem-dnia-judaizmu

Kategoria